Odrzucenie dziecka przez rówieśników – jak z tym walczyć?

odrzucenie dziecka przez rówieśników

Odrzucenie dziecka przez rówieśników to problem, którego nie powinno się bagatelizować.

Często zdarza się, że dziecko, zwykle w szkole podstawowej, nie odnajduje się dobrze wśród swoich rówieśników lub też jest przez nich z jakiegoś powodu odrzucane i np. wyśmiewane. Przyczyn takiego zachowania może być wiele, a nie jest łatwo sobie z tym poradzić, a już na pewno nie zrobi tego samo dziecko. Zwykle zamyka się w sobie, staje się smutne i apatyczne nawet jeśli do tej pory było żywiołowe i pełne życia.

Przeważnie nie mówi o tym, co go boli i nawet jeśli zapytamy wprost, unika odpowiedzi lub udaje, że wszystko jest w porządku, lecz czujnego rodzica nie da się oszukać.

Jest to bardzo ważne, byśmy wcześnie zwrócili na to uwagę i zareagowali, gdyż tego rodzaju problemy mają wielki negatywny wpływ na małego człowieka i jego kształtujące się właśnie życie emocjonalne. Jeśli to zaniedbamy, dziecko będzie stopniowo coraz bardziej zamykać się w sobie i będzie unikać wychodzenia do miejsc, gdzie nie czuje się dobrze, na przykład będzie udawać, że jest chore, by nie iść do szkoły.

I wreszcie, problemy tego rodzaju mogą mieć bezpośrednie przełożenie na samopoczucie i zdrowie dziecka. Dzieci, które są odrzucone przez rówieśników, mają problemy z żołądkiem przed pójściem do szkoły – miewają mdłości, biegunki, bóle brzucha czy nawet wymioty. Mogą z tego powstawać nerwice i zaburzenia odżywiania, a także inne problemy, warto więc obserwować, czy z naszym dzieckiem jest wszystko w porządku, a jeśli zauważymy, że zachowuje się nietypowo, musimy zrobić wszystko, by dowiedzieć się, o co chodzi, by można było mu jak najszybciej pomóc.

Co zrobić, gdy mamy pewność, że dziecko nie jest akceptowane?

Mniej ważny jest powód, dla jakiego dziecko jest odrzucane przez grupę, gdyż zwykle nie jest to w żaden sposób jego wina, a wina tego, jak postrzegają je rówieśnicy. Musimy więc postarać się zbliżyć do siebie dwie strony i je zintegrować, by nasze dziecko przestało być postrzegane jako inne pod jakimś względem i zaczęło być akceptowane. Jeśli sami nie za wiele możemy zrobić (dobrym pomysłem może być np. zorganizowanie urodzin dziecka i zaproszenie jego kolegów i koleżanek), poprośmy wychowawcę, by postarał się jakoś zintegrować dzieciaki.

W szkole jest ku temu mnóstwo okazji. Jeśli zaś okaże się to niemożliwe, bo np. koledzy będą do naszego dziecka bardzo wrogo nastawieni, pomóżmy mu znaleźć przyjaciół poza klasą czy miejscem, w jakim obecnie się znajduje, na przykład zapisać je na jakieś dodatkowe zajęcia.

Tags:

Post a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top